Je cestování v těhotenství bezpečné?

| Led 12, 2020 | Cestování v těhotenství

Část 7. a 8. měsíce těhotenství jsem strávila v Thajsku. Přesně řečeno jsem z ČR odlétala ve 29.tt a ve 32.tt jsem se vracela.

Když jsem hledala nějaké informace před cestou, našla jsem jen velmi málo článků s pozitivní tematikou a důvody proč letět. Proto jsem se rozhodla napsat o své cestě a podpořit tak ty, které o tom uvažují 🙂

Úvodem chci ještě napsat, že sdílím čistě svoji zkušenost a své názory. Chápu, že pro někoho je myšlenka letět ve třetím trimestru přes půlku světa naprosto mimo. Nechci nikoho o ničem přesvědčovat a ani to nedělám. Každý máme svůj vlastní rozum, svoji intuici a je jen na nás, jak s tím pracujeme nebo ne. Každý jsme ve svém životě někde jinde a podle toho se taky rozhodujeme…

 

Cestu jsem plánovala jako netěhotná…

Letenky na Vánoce do Thajska jsme kupovali v květnu 2019 a v červnu 2019 jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokud by tomu bylo naopak, letenky bychom s největší pravděpodobností koupili také, ale možná na dřívější termín – tak, aby dovolená vyšla na 2. trimestr. Zpětně ale hodnotím, že i tak bylo vše v pohodě.

 

Přípravy na cestu?

Na cestu jsem se nijak speciálně nepřipravovala. Jako vždy jsem 10 dní před odletem a po celou dovolenou brala probiotika kvůli zažívání, to je vše. Nemám žádné očkování. Letecká společnost, se kterou jsme letěli umožňuje let až do 4 týdnů do porodu (Austrian Airlines). Já se vracela 8 týdnů před porodem, takže jsem měla ještě rezervu 😀 Cestovní pojištění, které jsem si sjednala u ERV platilo v těhotenství do dvou měsíců před porodem, takže to mi akorát vyšlo. Intuitivně jsem stejně věděla, že je to pouze formalita, že všechno bude v pořádku.

 

A co let?

Letěli jsme z Prahy do Vídně a z Vídně přímým letem do Bangkoku, což nebylo v těhotenství úplně komfortní. Let z Vídně trval 11 hodin a letělo se přes noc – což by pro mě jako netěhotnou bylo super, jako vždy bych se najedla a pak spala. Jenže tentokrát pro mě spánek vsedě nebyl pohodlný, nevěděla jsem si, jak si sednout a většinu letu jsem byla vzhůru. Let tedy nehodnotím moc kladně, ale jen kvůli tomu, že jsem nemohla spát. Jinak co se týče otoků, jídla, pití, nevolnosti… Vše bylo v naprostém pořádku a má jediná speciální výbava byly kompresní podkolenky.

Krátké přelety po Thajsku už byly super pohodlné, jak říkám, jediný problém u mě v letadle byl se spánkem.

 

Cestování po Thajsku…

V Thajsku jsme se pohybovali v rámci celé země různými dopravními prostředky (letadlo, taxi, tuktuk, autobus, loď, metro) a strávili pár dní v Chiang Mai, Tratu, na Koh Maku a v Bangkoku. Nicméně jsme se nevyhli např. 6tihodinové cestě busem, ze které jsem měla trochu respekt, vše ale dopadlo nad očekávání dobře.

U dálkových autobusů je totiž problém záchod. Po cestě je jen jedna pauza a v těhotenství máte potřebu na záchod chodit velmi často. Proto jsme s manželem dopředu byli dohodnutí, že nebudeme na nic tlačit. Že když to nepůjde, když mi nebude dobře, tak prostě cestu kdekoliv přerušíme a budeme pokračovat třeba druhý den. Z tohoto důvodu jsme si tentokrát zvolili i komfortnější ubytování, většinou apartmány s větší postelí, balkonem nebo terasou, kuchyňkou apod., abych měla pohodlí, když budu chtít odpočívat. A já se cítila pořád skvěle, jak naschvál 🙂

Když jsme byli ve městě (Chiang Mai, Bangkok), přes den jsme nachodili v průměru 15km. Nebyl to žádný náš plán ani cíl, prostě mně bylo dobře a procházky mi prospívaly. Já miluju courání po městě, tu na oběd, tu do kavárny, pro smoothie, do parku… To je prostě moje a jsem velmi ráda, že jsem si to mohla dopřát i tuto dovolenou. U moře to bylo více o odpočinku, koupání, čtení, prostě více relaxu a taky delšího ranního spánku, protože ráno, když je čerstvý vzduch, to se prostě spí nejlépe 🙂

Takže naše dovolená byla částečně odpočinková a částečně aktivní, podle toho, jak jsme to zrovna cítili. Jako vždy ale byla plná skvělého jídla a pití, to je pro mě velmi důležité a to klaplo taky.

Nevím, jak vy, ale já si vždy na dovolené odpočinu mnohem víc než doma, i kdybych si doma ten odpočinek naordinovala. Stejně bych doma vařila, pekla, sem tak nakoupila, uklidila… Na dovolené totálně přepnu, jídlo jen objednávám, nic nevařím, nechystám, prádlo mi vyperou v prádelně 🙂 Dopřávám si vše, na co mám chuť. Thajsko je pro mě ideální destinace, já miluji ty jejich jídla, čerstvé ovoce, smoothie několikrát denně… Prostě já vím, že mi to tam svědčí a že opravdu není čeho se bát.

 

Nejčastější dotaz před cestou… „Doktorka ti to dovolila???“

Svůj odlet na dovolenou jsem konzultovala se svojí porodní asistentkou a ta mi cestu naopak doporučila. Na dovolené jsem se ohřála, odpočinula si, prostě cítím, že mi opravdu prospěla. Se svojí gynekoložkou jsem svoji cestu nekonzultovala. Píšu to proto, že jsem dostala mnoho dotazů, zda má lékařka cestu dovolila. S prominutím já žádné svolení nepotřebuji 🙂 Mé těhotenství je bez komplikací, prospíváme velmi dobře a necítila jsem sebemenší důvod, proč bych se měla ptát.

Pro mě je cestování přirozené. Ráda cestuji a patří to k mému životu. Necítím žádný nekomfort nebo strach s tím spojený, naopak na všechny cesty se vždy moc těším. Dlouhou dobu jsem děti nechtěla, měla jsem pocit, že by narušily můj život, práci, cestování… Až jsem si jednoho dne uvědomila, že tohle všechno můžu dělat i s dětmi. Proto necítím potřebu se v těhotenství nijak omezovat. Samozřejmě nejsem tak aktivní jako dřív, více spím, více odpočívám, ale rozhodně nemám potřebu 9 měsíců proležet doma 🙂 A stejně tak vím, že budeme cestovat i s prckem a těším se na to, tuším, že to bude fakt výzva!

 

Komplikace?

Na dovolené mě žádné větší komplikace nepotkaly. U moře mi otekly nohy, což není moc příjemné, když nemůžete obout pantofle 🙂 Ale překvapivě když jsme dorazili do Bangkoku, kde je mega teplo, otoky zmizly.

Občas se mi vnoci hůř spalo, což bylo způsobené i tím, že zhruba každou 2.noc se vzbudím na záchod. Ano, vím, že to je v pohodě, že některé těhotné lítají x krát každou noc, proto se mi ani nechce tohle nazývat komplikací.

Takže opravdu kromě otoků na nohou u moře a nočního buzení prostě nic, co by bylo nepříjemné. Naopak vše bylo tak krásné! Thajci jsou velmi milí a hodně reagovali na mé bříško, někdy se se mnou dali do řeči, pohladili mě, usmáli, bylo to příjemné. Oni cestují i třeba se dvouměsíčním prckem na lodi, na tuktuku atd., vezmou ho pod paži a jedou, prostě zase trochu jiný svět…

 

Zdravotní rizika

Věřím, že zdravotnictví v Thajsku je na špičkové úrovni, ale jsem ráda, že jsem nic z toho nemusela využít.  Co se týče horečky dengue, viru zika a podobných, pak ano, jste v tropické oblasti a určité procento výskytu tu je. Za těch 6 let, co sem létám jsem se ale s ničím takovým nesetkala a věřím, že pokud se nerozhodnete pro pobyt v místě mimo civilizaci, pak vám nic nehrozí. Pro mě je Thajsko bezpečnou zemí a rozhodně se tam cítím bezpečněji než třeba v Praze…

 

Cestování v 1., 2. nebo 3. trimestru?

Já osobně bych v 1. trimestru moc daleko cestovat nechtěla, ale samozřejmě věřím, co žena, to jiné pocity. Mně v 1. trimestru nebylo moc dobře a byla jsem hodně unavená, potřebovala jsem spát i přes den a žaludek jsem kolikrát měla jak na vodě. Čili já bych si cestování v 1. trimestru neužila.

2. trimestr jsem měla naprosto pohodový a pokud bych dovolenou plánovala cíleně na těhotenství, pak určitě sem. Pro mě to bylo krásný období, kdy roste bříško, ale zároveň ještě není natolik velké, aby vás jakkoliv omezovalo.

3. trimestr bych za sebe doporučila do jeho poloviny a samozřejmě jen těm ženám, které nemají žádné komplikace a cítí se dobře jak fyzicky, tak psychicky.

 

Je cestování v těhotenství vhodné?

Já věřím, že ano, ale ne pro všechny. Pokud bych nikdy v životě nebyla v Thajsku nebo podobné zemi a nevěděla, jak to tam chodí, pak bych rozhodně netoužila strávit tam část 3. trimestru. Bála bych se a je to přirozené. Kdo má z cest strach, tomu bych cestování nedoporučila.

Pokud ale máte cestovatelského ducha, baví vás to a naplňuje a jste v pohodě s představou letět v těhotenství, proč ne. Nemáte-li zdravotní komplikace a cítíte se na cestu, pak nevidím jediný důvod, proč neletět. Vždy se ale rozhodujte podle svého pocitu. Já s představou letět byla od začátku v pohodě a proto jsem nechápala, proč mi to někteří rozmlouvají. Uvědomme si, že pokud vám to druzí rozmlouvají, pak jde o jejich strachy, tedy že oni by to neudělali. Vy ale nejste oni 🙂

Já jsem si byla celkem jistá, že všechno proběhne hladce, že si to užiju a taky to tak bylo. Na druhou stranu jsem ale na nic netlačila. S manželem jsme se domluvili, že kdykoliv do odletu si to můžu rozmyslet a prostě neodletíme. Nebo že kdykoliv v průběhu dovolené uzpůsobíme další cestu tomu, aby mi v tom bylo dobře. Udělali jsme si taková zadní vrátka a to podle mě byla cesta k tomu, že vše klaplo na jedničku. Jasně, občas mi donesli špatný kafe, v koupelně jsem potkala žábu nebo nemohla usnout. To je ale podle mě něco, co vás potká na každé dovolené a dá se to vzít s úsměvem 🙂

 

Na vašem přístupu a vnitřním nastavení záleží nejvíc…

Jsem velmi šťastná a vděčná, že jsem těhotná a k celému svému těhotenství přistupuji s pokorou. Na druhou stranu ale dělám vše proto, abych především já byla spokojená a abych si užívala každý den. Věřím totiž, že když budu v pohodě já, bude v pohodě i miminko… Prostě podle mě nelze nikoho jiného udělat šťastným, pokud nejsme šťastní my sami. Proto je důležité pěstovat sebelásku, sebedůvěru, posilovat a poslouchat vlastní intuici. V tom je totiž naše vnitřní síla a když jsme vnitřně silní, pak věřím, že dokážeme cokoliv budeme chtít…

Stejně tak je to s naším vnitřním nastavením. Já jsem prostě věděla, že všechno bude v pořádku. Věděla jsem, že můžu letět, že můžu v pokročilém těhotenství cestovat na druhou stranu světa, prostě jsem s tím byla od začátku v pohodě. Nečekala jsem problémy a proto taky celá dovolená v pohodě byla. Věřím, že naše mysl hraje obrovskou roli v tom, co se nám děje nebo neděje!

Všem těhulkám chystajícím se strávit část tohoto krásného období cestováním přeji, ať je jejich cesta taky tak pohodová, jako byla ta moje. Nezapomeňte, těhotenství není nemoc a pokud rádi cestujete, pak si to jistě užijete 🙂 A pokud se na to necítíte, tak je to taky v pořádku. Zajeďte si někam na výlet, na dobrý oběd a užívejte si každý každičký den…

 

PS: ze svých cest po Thajsku jsem pravidelně zveřejňovala instastories a poté je uložila. Pokud mě nesledujete na instagramu a chcete se na příběhy podívat, najdete je u mě na profilu ve výběrech 🙂

https://www.instagram.com/petra.matysova/