Vyjděme teď z předpokladu, že základní potřeby máme zajištěné. Máme co jíst, kde spát. Takže můžeme v klidu přejít k otázce, co vlastně rozhoduje o tom, jak se cítíme a jak se nám celkově v životě daří?

Nevím, jak vy, ale já nevěřím na pozitivní a negativní události. Věřím na pozitivní a negativní vnímání, emoce, myšlenky, pocity.

Události samy o sobě jsou neutrální, nálepky „pozitivní“ a „negativní“ jim dáváme my. Podle čeho? Podle našeho souboru přesvědčení, podle toho, čemu věříme, jaké jsou naše zkušenosti.

Když se v nějaké situaci cítím v pohodě, je mi dobře, pak je úplně jedno, co se děje. A naopak i v relativně dobré situaci se můžu cítit mizerně. Tak třeba – svítí sluníčko, mám volné odpoledne. Sedím na terase nebo u okna, piju kávu a poslouchám zvuky přírody. Idylka, že? Možná vám ale přitom hlavou lítají negativní myšlenky typu

jsem tlustá, měla bych se sebou něco dělat

„neměla bych tu sedět, měla bych vyprat, vytřít a uvařit“

„jsem neschopná, mám doma bordel a já si tu sedím a piju kafe“

Vidíte, i pohodová situace může přinést negativní emoce, pocity, myšlenky. Může, ale nemusí. Pokud bych si totiž jen tak seděla s kávou, užívala si toho, co vidím, co slyším a nemyslela na blbosti, byla bych v pohodě.

Cítit se dobře je vědomé rozhodnutí. Můžete to udělat teď hned.

Cítit se dobře vůbec nesouvisí s tím, jak moc jste štíhlá, krásná, skvělá hospodyňka. Je to o našem vnitřním klidu.

Jakmile se cítíme dobře, jsme v klidu, v integritě samy se sebou, pak přichází do našeho života stále víc takových skvělých pocitů a situací. Můžeme se cítit v pohodě, důvěřovat, že vše se děje pro naše dobro. Když jsme v pohodě, naše okolí přestává být reaktivní. Nebo když reaktivní je, nic to s námi nedělá. Nevykolejí nás manželova špatná nálada nebo křik dětí. Je to jen situace a já i tak můžu být v pohodě.

Když si dovolíme být víc a víc v pohodě v různých situacích našeho života, začne se nám lépe dařit. Zmizí ten protivný stres a tlak, život bude příjemně plynout.

A víte co? Ty vnější situace se nezmění tím, že se budeme cítit blbě. Tímto chci říct – pokud nejste v pohodě, ničemu nepomůžete. Maximálně své vnitřní oběti, pokud se chcete politovat. Ale pokud chcete být šťastné, užívat si život, plynout s proudem, pak se prostě laďte do pohody.

Že nevíte, jak na to? Zkuste tyto 3 jednoduché, ale účinné kroky.

  1. Hned ráno po probuzení se vědomě rozhodněte, že se celý den chcete cítit v pohodě, zažívat radost a klid. Udělejte si krátkou meditaci, vizualizaci, nebo si jen v klidu sedněte, zavřete si oči a nalaďte se na tento pocit pohody.
  2. Přes den pozorujte, jak se cítíte? Pohoda, radost, klid? Skvělé, jen tak dál. Necítíte pohodu? Vědomě se zastavte a vraťte se do pocitu klidu ve své mysli, znovu se na něj nalaďte. Toto dělejte vždy, když se přistihnete, že nejste v pohodě.
  3. Je večer, jdete spát. Opět se v posteli nalaďte na svou pohodu a s tímto pocitem usínejte.

Budu moc ráda, pokud tyto 3 jednoduché kroky vyzkoušíte a začnete je dělat. Cítíte, že potřebujete podporu a osobní vedení? Že si v určitých situacích opravdu samy neporadíte? Ráda vám pomohu formou individuálních konzultací.