Work life balance v praxi

Lis 23, 2020 | Work life balance

Často zmiňuji, že opravdu lze mít čas na sebe, rodinu, domácnost, podnikání nebo jakoukoliv jinou formu seberealizace. Ne každá žena chce podnikat, některým vyhovuje chodit do práce, ale zároveň se chtějí realizovat někde jinde. Zpívat. Tančit. Plést svetry.

 

Nevím, jak vy, ale já jsem typ ženy, která potřebuje, aby její život fungoval na všech frontách. Jakmile něco neklape, nemám dobrý pocit ani v tom, co klape. Takže se logicky snažím, aby klapalo všechno.

 

Co je pro mě to všechno?

 

  • JÁ A MŮJ ČAS PRO SEBE. U mě to začíná. Potřebuji každý den teplou sprchu, vyčistit si zuby, v klidu se najíst. Dát si kafe, číst si knihu, projít se venku. Já jsem pro sebe priorita. Z toho vyplývá, že nemohu čekat, až na mě zbyde čas. Nezbyde nikdy. Všechny tyhle činnosti mi zaberou cca 2 hodiny denně, samozřejmě ty dvě hodiny nejsou vkuse, ale po částech.

 

  • RODINA. Můj syn a manžel, s těmi jsem každý den. Se synem trávím nejvíc času, je to logické, má 9 měsíců. S manželem máme pravidelné každodenní společné chvilky, jako jsou snídaně a večeře, káva, další čas je nepravidelně dle možností.

 

  • DOMÁCNOST. Mám ráda čisto. S kočkami a dítětem úplně čisto není nikdy, ale snažím se náš domov průběžně udržovat. Malému úklidu se věnuji každý den. Nečekám, až bude doma spoušť, uklízím průběžně. Třeba 30 – 60 minut denně.

 

  • PODNIKÁNÍ. To je moje forma seberealizace. Konzultace, práce na webu, kurzu, sociální sítě. Kdy to dělám? Když je syn s manželem, u babiček, a nebo když spí. Zabere mi to cca 10 hodin týdně.

 

Výše zmíněné body jsou takový můj základ. Samozřejmě, že jsou pro mě důležité i další činnosti. Výlety, cestování, čas s širší rodinou. Na tomto mém výčtu jsem vám chtěla ukázat, na co všechno potřebuji čas. Denně, pravidelně. Čemu potřebuji věnovat svou pozornost a co potřebuji, aby fungovalo. V čem je pro mě ta harmonie.

 

Pokud chcete vybudovat například úspěšné podnikání, je velká chyba si myslet, že tomu musíte obětovat všechen svůj čas a na ostatní se musíte vyprdnout. Není to tak. Teda nemusí to tak být – jak si to nastavíte už je samozřejmě na vás.

 

To samé je čas s dětmi. Jsem máma, svého syna miluju, ale můj život se netočí jen kolem něj. Nepotřebuje mě mít neustále za zadkem. Občas spí, je s tátou, u babiček nebo dědů a některé věci se dají dělat s ním, například drobný úklid, vaření, pečení nebo procházky.

 

Abych byla spokojená, potřebuju mít čas na sebe, na rodinu, na domácnost i na podnikání. Když na něco z toho čas nemám, necítím se vyrovnaně a dobře. A když nebudu vyrovnaná já, nebude v pohodě ani mé dítě, mé vztahy, prostě nic. Cítíte to propojení? Jak vše začíná u nás samotných?

 

Vidím to na konzultacích. Ať už za mnou klientky přichází s jakýmkoliv tématem, velmi často se dotkneme i otázky harmonie mezi nimi, rodinou a prací. Ne vždy to totiž funguje. Co se děje, když to nefunguje? Vzniká zbytečný stres a tlak, mají pocit, že nejsou dost dobré, nejsou spokojené ani ony, ani jejich rodiny.

 

Může to fungovat. Věřte tomu. Stačí hledat cesty a způsoby, jak to nastavit i ve vašem životě.

 

Co je pro vás největší výzva u work life balance? Jste v harmonii nebo ne? A pokud ne, tak proč? Čemu potřebujete dát větší pozornost? Kde potřebujete sama sebe podpořit?

 

Budu ráda, když se mnou posdílíte, o čem to u vás je. Ať už mailem nebo komentářem na facebooku. Díky vaší zpětné vazbě se mi lépe tvoří další obsah 🙂