Když je mysl tvým nepřítelem číslo jedna…

| Čvc 15, 2018 | Osobní rozvoj |

 

Všichni v sobě máme určité myšlenkové vzorce a tyto vzorce ovlivňují naše chování. To, jak žijeme, jak na věci reagujeme, jak o životě smýšlíme není náhoda. Myšlenkové vzorce a různá myšlenková schémata totiž většinou řídí náš život, hlavně pokud si toho nejsme vědomi.

 

Můžeme si ale vybrat. Buď naše mysl ovládá a řídí náš život nebo se rozhodneme převzít zodpovědnost a začneme svoji mysl ovládat my sami tak, aby ona sloužila nám, ne my jí.

 

Co to vlastně v praxi znamená, že naše myšlenkové vzorce ovlivňují naše životy?

Znamená to, že jste pořád na stejném místě. Na vše reagujete stále stejně. Vaše dny jsou pořád stejné, jeden za druhým. Pořád se vám děje to samé. Pořád ta otravná práce, zlobivé děti, manžel, co vám s ničím nepomůže… Asi víte, že byste to chtěli v životě jinak, ale co s tím, když se ty okolnosti prostě sami nezmění?

 

ZMĚŇTE SAMI SEBE A TÍM ZMĚNÍTE CELÝ VÁŠ SVĚT 🙂

To je řekla bych jediné efektivní řešení. Čekat, až se změní ti druzí, až bude lepší příležitost, až někdy něco je nesmysl. Nikdy se nedočkáte.

 

Podle mě je na prvním místě potřeba poznat a rozkrýt své myšlenkové vzorce. Teprve jakmile si něco uvědomíme, můžeme to změnit, dřív ne. Když koučuji své klienty, objevujeme velké množství takových myšlenkových vzorců, které následně prozkoumáme, abychom jejich život mohli posunout právě tam, kam si přejí.

 

Myšlenkové vzorce v praxi

 

Příklad číslo jedna… Nemáte rádi svoji práci. Už několik měsíců nebo let jste v ní nešťastní a nevíte, jak dál. Rádi byste si našli něco jiného, ale strach nebo něco, co nedokážete pojmenovat vás neustále drží tam, kde jste. Vaše myšlenkové vzorce v tomto případě mohou být např.

„sehnat dobře placenou práci je těžké“

„kde by mě chtěli“

„buď rád za to málo, co máš, víc si stejně nezasloužíš“

„je krize a bude ještě hůř“

„u nás ve městě nic lepšího není“…

Těch myšlenek může být spousta, o co ale jde je, že vás brzdí. Tyto vaše myšlenky jsou vašimi pravdami. Podle nich žijete. A dokud je neobjevíte a neprozkoumáte, bude tomu tak i nadále. Jakmile se ale rozhodnete, že jim již věřit nechcete, pak se teprve začnou dít velké věci! 🙂

 

 

Příklad číslo dvě… Máte děti, manžela, ale cítíte se tak sama. Nemáte čas sama na sebe a oni vám s ničím nepomůžou. Cítíte se jako jejich služka, nikoliv manželka nebo matka… To je velmi častý případ, se kterým se dnes ženy setkávají. Problémem v tomto případě jsou jejich myšlenkové vzorce typu

„nejdřív se musím postarat o ty druhé, na mně nesejde“

„manžel musí mít teplý oběd a večeři“

„musím mít vše vyprané, uklizené, navařeno, napečeno, jinak jsem špatná matka“

Pokud se vás to týká, dejte si pozor, co bude s vaším životem dál. Takto jste totiž pro své děti hodně často služka, co za ně vše udělá a pro svého muže hospodyňka, ne žena, do které se zamiloval… Používám možná trochu silná slova a samozřejmě to není žádné dogma, které musí platit bez výhrady na všechny. Píšu jen ze své praxe, protože vím, co pak hodně často nastává. Když si pak například muž najde milenku, marně se ptáte sama sebe proč, když jste se o něj vždy tak starala, uvařila, vyžehlila… No, možná právě proto…

 

Je jedno, zda jste nespokojeni doma, v práci, sama se sebou… Ty spojnice mezi vámi, vaším chováním a vašimi myšlenkovými vzorci jsou vždy stejné. Něčemu věříte a podle toho žijete. Nemusíte si to ani uvědomovat, prostě jedete na autopilota tak, jak to máte zafixované nebo naučené. Naštěstí ale změnit autopilota na něco mnohem příjemnějšího a zábavnějšího lze. Vím, o čem píšu, koneckonců je to něco, s čím klientům pomáhám v rámci koučování. A koučování je vždy o velké vnitřní proměně a transformaci 🙂

 

Buďte sami sebou a ŽIJTE! 🙂