O čem je vlastně život tady a teď a proč je důležité žít přítomností?

| Kvě 13, 2018 | Osobní rozvoj |

Když mluvím a píšu, velice často zmiňuji, jak je důležité žít tady a teď, v přítomnosti. Mnoho lidí to nechápe, přece všichni žijeme tady a teď, nebo ne snad? No, ne tak docela, stále velká spousta z nás žije myšlenkami v minulosti nebo v budoucnosti, což není to pravé pro to, abychom se cítili šťastně.

 

Jediný okamžik, který existuje je TEĎ. A proto i jediný moment, kdy můžeme být šťastní je právě TEĎ.

 

Mnoho lidí si myslí, že budou šťastní až někdy. Až budou štíhlejší, až vydělají více peněz, až se stane to a to. Ale to je omyl a iluze. Takto to nefunguje. Až tohle všechno získáte, začnete chtít další a další věci, které vás mají udělat šťastnými a vy se nikdy nedočkáte toho, že budete spokojeni.

 

Znáte to věčné odkládání a čekání na ideální dobu? Nikdy nepřijde, pokud si ji nevytvoříte právě teď.

 

Přestaňte řešit minulost!

Co bylo, to bylo, nechte to být. Přestaňte řešit, co se stalo, co se nepovedlo a nebo i co bylo fajn, ale už není. Nelze žít z minulosti. Ano, je příjemné si vzpomenout na hezké chvíle, které jsme prožili, připomenout si je, ale reálný život probíhá tady a teď.

 

Často se setkávám s tím, že se někomu stalo něco nepříjemného v minulosti a on tím stále žije, třeba 20 let poté. S takovým přístupem nelze být v pohodě sám se sebou. Zahoďte jednou provždy to, co bylo za hlavu. Přestaňte cítit křivdu, zlobu nebo naštvání. Smiřte se s tou situací, odpusťte těm, co vám ublížili, nechte to být a jděte žít svůj život. Jedině tak si můžete opravdu pomoci.

 

 

Nedá se žít ale ani budoucností

Pokud se stále zabýváte tím, co bude, nejspíš cítíte strach z budoucnosti. Strach z toho, co bude nebo nebude. Ale není přece život krásný už jen tím, že každý den může přinést něco nového a vzrušujícího?

Co když je dnešek váš poslední den v životě???

Kdyby byl dnešek poslední den vašeho života, jak byste ho chtěli prožít? Asi byste si ho chtěli užít, jak nejlépe umíte, nebo ne?

 

 

Žít tady a teď znamená i přijmout věci tak, jak jsou nyní…

Možná máte své sny a to je v pořádku. Co ale není v pořádku je cítit se teď frustrovaně z toho, že jste si ty sny ještě nesplnili. Dokud totiž budete nešťastní, stojíte sami sobě v cestě za svými sny. Sny se totiž podle mě plní hlavně těm, co milují život 🙂 A milovat život je užívat si hlavně dnešek se vším, co přináší. Ony události sami o sobě nejsou dobré ani špatné, jsou takové, jaký jim dáme význam my sami. Čili nejde o to, co se děje, ale jak na to reagujeme.

 

Co pro mě znamená užívat si přítomnost?

Žít tady a teď pro mě znamená být plně soustředěni na to, co děláme. Když obědvám, tak obědvám, užiju a vychutnám si to skvělé jídlo, cítím vděčnost, za to, že můžu jíst, ne každý na světě to tak má. Nedívám se přitom na televizi, do mobilu ani nepřemýšlím, co bylo včera. Prostě si užiju svůj oběd tak, jak nejlépe dovedu.

Když jedu na výlet, pak si prožiju radost a vnímám krásu a energii míst, kde jsem. Nemyslím na to, že zítra jdu do práce nebo že pozítří jdu k doktorovi…

 

Jak si chcete v životě užít velké věci, jako jsou dovolená, svoboda, vysněná práce, doplňte si cokoliv, co je pro vás důležité…, když si neumíte užít to, co máte právě teď?

 

Co je podle mě cílem žít život tady a teď, užívat si přítomnost?

Pro mě je to jednoznačně umění milovat svůj život ve všech jeho chvílích. Jak na tom výletě, tak v práci nebo i u zmiňovaného doktora. Jakmile si uvědomíme, že život je dar se vším, co nám přináší, začneme milovat všechny jeho chvíle. To, že jsme v práci, u doktora nebo kdekoliv jinde znamená jednu věc, a sice, že ŽIJEME! A život sám o sobě je ten největší dar.

 

Jak si užívat přítomnost?

Pokud to neumíte nebo máte pocit, že máte co zlepšovat, pak vězte, že se to můžete naučit. Prostě se začnete zaměřovat na přítomný okamžik. Zastavte se a uvědomte si, kde jste, co děláte, jak se cítíte. Dělejte vždy jen jednu věc a prožijte si ji, buďte myšlenkami přítomní. Vnímejte chuť, vůni i barvu života, začněte všechny tyto aspekty hledat. Protože kdo hledá, ten vždy najde 🙂

 

 

Jestli vám to přijde složité, pokud byste byli rádi, aby vás někdo vedl, pak vás mohu touto cestou provést jako kouč. Koučování je vztah mezi klientem a koučem, kde klient si vybírá kouče stejně tak jako kouč klienta. Proto i já si vybírám a chci pracovat pouze s těmi, co mají skutečně odhodlání se ve svém životě někam posunout. Ostatně to vždy poznám na naší úvodní hodině, stejně tak jako vy poznáte, zda je spolupráce se mnou pro vás ta pravá 🙂

 

A pokud na sobě chcete pracovat sami, pak je to taky skvělé! Začněte s tím, že budete žít teď a tady. Užijte si všechno, co děláte, chovejte se přitom, jako by to byla ta jediná činnost ve vašem životě. Dejte do toho lásku, kus sebe. Pocit klidu a štěstí, který začnete zažívat díky zaměření se na přítomnost, ten je prostě úžasný a nepopsatelný!

 

 

A nebo si zkuste říct, co kdyby to byl poslední den mého života? Jistě bychom pak chtěli žít naplno a užívat si i ty v načích očích mnohdy obyčejné chvíle.

 

 

Možná si nyní nemůžete vybrat situaci, ve které se právě ocitáte, vždy si ale můžete vybrat, jak na ni budete reagovat! 🙂 A naše reakce a naše prožívání velmi výrazně ovlivní to, co se stane zítra a později…