Přestaňte hodnotit, co je špatné…

| Úno 3, 2019 | Osobní rozvoj |

 

 

Určitě víte a slyšeli jste, že čím víc se určitou situací zabýváme, tím víc sílí a roste. Něco jako když šťastní lidé mají pořád štěstí a nešťastní smůlu. Štěstí? Smůla? Ne. Zákon přitažlivosti a zákon vibrace. Vaší vibrace…

 

Pojďme si to ukázat na příkladu…

 

Vyhodí vás z práce. Je to situace, kterou možná znáte. Nebo znáte někoho, kdo ji zažil. Samotný vyhazov z práce není ani dobrý, ani špatný. Je to prostě něco, co se stane. To, jestli něco považujeme za dobré nebo špatné záleží na naší vlastní interpretaci, na našich myšlenkách a minulých zkušenostech. Naše minulé zkušenosti totiž utváří to, jak na věci reagujeme dnes. Proto každý člověk reaguje jinak – každý máme jiné zkušenosti.

 

A tak vám možná při vyhazovu z práce automaticky naskočí „negativní“ hodnocení. Určitě jste nebyli dost dobří, tak se vás zbavili. Co si teď počnete. Obětovali jste té práci všechno a oni se k vám zachovali takto. Potřebujete peníze, nemůžete si dovolit být bez výpadku příjmů. Možná jste svoji práci neměli rádi, ale co, chodila vám za ni měsíční mzda a vy jste tam byli zvyklí. Nemáte rádi nové začátky. Nové začátky jsou těžké, cizí lidé, neznámé prostředí, jiná náplň práce. Cítíte křivdu, pocit marnosti, zbytečnosti. Upadáte v depresi a vůbec nevíte, jak zvládnete následující dny a týdny. Kdo vás teď zaměstná? A co na to řeknou lidi? To bude ostuda, budou si myslet, že jste neschopní. A tak dále a dále…

 

Ale co kdyby to bylo jinak???

 

Co kdybychom se na to podívali z té pozitivní stránky? Uf, to je úleva. Stejně vás ta práce nenaplňovala, ale báli jste se udělat to rozhodnutí odejít. Teď už jste ale z kola venku a máte tu nejlepší příležitost začít se poohlížet po něčem, co vás bude bavit více. Určitě si najdete práci přesně pro vás, možná dokonce za více peněz, se skvělým a přátelským kolektivem a inspirativním šéfem. Konečně budete moct dělat něco, co vám dává smysl a kde ocení vaše kvality a nasazení.

 

Vidíte? Vždy záleží na úhlu pohledu a na tom, z jaké perspektivy se na věc díváte. Přestaňme být jednou provždy úzkoprsí a vidět ve všem potenciální zdroj problémů. Koneckonců na vše se můžeme dívat buď jako na problém, nebo jako na příležitost.

 

Nezáleží na tom, co se děje. Záleží na tom, jak zareagujeme.

 

Problém podle mě je omezené neboli negativní myšlení = způsob myšlení, kterým do svého života přitahujete stále více potíží. Bavte se o nemocech, myslete na nemoci a budete stále nemocní. Bavte se o svých starostech, trapte se jimi a máte jich stále více. Bavte se o hrozném šéfovi a bude stále horší. Chápete? Ano? Tak proč to děláte stále dokola? 🙂

 

Z čeho vychází negativní hodnocení???

Hodnocení je něco, co nám podsouvá naše mysl a naše minulé zkušenosti. Je to naučený způsob chování. Není se čemu divit, vidíme ho kolem sebe dnes a denně a pokud se pohybujeme mezi takto naladěnými a smýšlejícími lidmi, je velmi snadné naladit se na jejich frekvenci, tedy na podobný způsob přemýšlení.

 

Změnit svůj způsob myšlení se dá naučit. Můžete se totiž naučit se na situace ve vašich životech přestat dívat negativně a naopak v nich začít vidět příležitosti. Vše, co se nám v životě děje představuje příležitost. Nebo může představovat příležitost, to záleží na nás 🙂 Příležitost je možnost poučit se z chyb a vyrůst. Je to stav, kdy máme otevřenou mysl. Změňte svůj způsob myšlení a změní se vše kolem vás.

 

Pokud chcete, ale nevíte jak, pak mám pro vás pár tipů, které vám pomohou zaměřovat se na příležitosti hned teď. Něco, co vám pomůže vidět ve všem to dobré místo katastrofických scénářů. A pokud si řeknete no jo, ale to přece není nic nového, pak se zeptejte sami sebe „žiju tuhle teorii ve svém životě a dělám to?“ Protože teorie a praxe je rozdíl mezi chtít a mít 🙂 a popravdě teoretikem je dnes skoro každý…

 

  1. Televize. Nedívejte se na ni. Teď mi promiňte, jste-li milovník televize. Já jako člověk bez naladěných kanálů jsem prostě jiného názoru. K čemu mají ksakru lidé doma televizi? Aby si každý den pustili zprávy a zjistili, co hrozného se ve světě děje? Aby se podívali na seriál a v hloubi duše si posteskli, že oni takový život nežijí? Aby zabili čas a mohli se pak vymlouvat, že nemají čas dělat jiné věci?

Řešení Vypněte ji (nebo alespoň zcela omezte na inspirativní dokumenty) a čas, který jste dřív strávili sledováním televize čtěte knihy, hrajte si s dětmi, jděte na procházku nebo se věnujte svému koníčku. A teď pevně věřím, že vaším koníčkem není ta televize 😀

 

  1. Debaty o problémech a krizích. Co je tématem, když se bavíte s přáteli, kolegy, se sousedy? Rozebíráte vaše problémy, nezdary a nemoci? Litujete se navzájem? Tímto dáváte důležitost právě tomu, co nechcete a zůstáváte v pocitu „já chudáček“. Utvrzujete se v tom a potvrzujete si, jaké to máte v životě složité.

Řešení změňte téma vašich hovorů na např. láska, štěstí, moje sny, moje plány, krásná místa atd. Pokud někdo přijde s tématem problémů a nezdarů, navrhněte, že se budete bavit o něčem jiném a téma zvolte vy sami. Buďte v tomto aktivní a nečekejte na to, co udělají druzí, to vy se chopte iniciativy. Jak se říká – pokud chcete v životě změnu, vy sami se tou změnou staňte!

 

  1. Neustálé přemýšlení o problémech a setrvávání v nich. Úvahy typu „panebože, co si jenom počnu, proč se tohle děje zrovna mně“. Když ve svých problémech zůstáváte, věnujete jim pozornost, přemýšlíte o nich, pak problémy rostou a sílí. Vy sami přitom navíc cítíte tlak a stres. Setrvávání v problémech a myšlení na ně nikomu neprospěje.

Řešení Kdykoliv, když se objeví problém, položte si následující otázky:

Jakou v tom, co se mi děje mohu spatřit příležitost?

Co je nebo může být na této situaci dobrého?

Když tuto záležitost vyřeším, co tím získám? Jak se tím změní můj život?

 

Pokud vám to nepůjde, dejte si čas nebo se zkuste na svoji situaci podívat z jiného pohledu. Mějte se sebou trpělivost a zkoušejte to, i pokud se vám to napoprvé nepodaří vymyslet.

 

 

Tyto 3 jednoduché tipy vám pomohou přestat se zaměřovat na negativitu. Jsou jednoduché. Zkuste na ně myslet každý den. Zkuste, co se ve vašem životě změní, když se přestanete dívat na televizi, když se přestanete s lidmi bavit o problémech a když nad problémy přestanete přemýšlet.

 

Já vím, svět není jen procházka růžovou zahradou a občas všichni zažíváme bolest a trápení. Opustí vás partner, onemocníte, dostanete se do finančních potíží. Je ale jen na vás, jestli se na to budete dívat negativně, rezignujete na možnost změny a budete v životě obětí. Nebo se můžete dívat pozitivně a z každé situace pro sebe vytěžit maximum. Protože dost možná tam venku čeká mnohem lepší partner. Možná najdete způsob, jak se uzdravit a dosáhnout mnohem většího zdraví, než jste kdy v životě zažili. Najdete způsob, jak dosáhnout finanční svobody. A dost možná by se nic z toho nestalo, aniž byste předtím zažily onen pád na dno ve formě rozchodu, nemoci nebo dluhů…