Proč na okolnostech nezáleží?

| Pro 9, 2019 | Osobní rozvoj

Moje oblíbená věta, kterou často opakuji a podle které se řídím je

 

„Nezáleží na tom, co se nám děje, ale jak na to my sami reagujeme.“

 

Někteří lidé mají v oblibě vše, co se jim děje přisuzovat daným okolnostem. Za to mohou druzí, to okolnosti, to proto, že nemám dost času, peněz, energie… To je ale chyba. Pokud si myslíme, že okolnosti vznikají sami od sebe a my jsme jen loutky, které musí přijímat to, co je a jak to je, pak jsme my sami oběťmi vnějších okolností… To je samozřejmě v pořádku pro ty, kteří nechtějí tvořit své životy, plnit si své sny a žít podle svých představ…

 

Pokud ale chceme tvořit svůj život, chceme si plnit sny a chceme něco dokázat, pak pochopme, že na okolnostech nesejde. Sejde pouze na naší interpretaci, tedy jak danou okolnost uchopíme, jak na ni budeme reagovat a jak se jí necháme nebo nenecháme pohltit…

 

Reakce je vždy na nás. A náš výsledný pocit, to je to, oč tu jde…

 

Příklad:

Okolnost – Venku prší.

Naše možná reakce je být naštvaný, že prší, řešit to, stěžovat si… A nebo můžeme být úplně v pohodě s tím, že prší. Vezmeme si deštník, pláštěnku, pokud chceme jít ven. Možná je to ideální příležitost uvařit si čaj a začíst se konečně do té nové knihy, kterou jsme si koupili před měsícem a stále se jí nedotkli.

 

Příklad s počasím je sice velmi banální až úsměvný, ale napadl mě jako první. Protože si lidé denně stěžují na to, že je moc vedro, moc zima, moc sněží, moc fouká, moc prší… A já se vždycky ptám PROČ??? Co nám to přinese, že si budeme stěžovat a budeme naštvaní? Pokud prší, bude pršet i přesto, že budete naštvaní Některé okolnosti jednoduše nezměníte. Vždy ale můžete změnit vaši reakci a pohled na věc.

 

Co je tedy důležité, když ne okolnosti..?

Jsou to naše pocity a reakce.

 

Pokud máte pocit, že určitá okolnost pro vás něco znamená, je to jen proto, že jste takto naučeni jednat a reagovat. Jde o vaše přesvědčení a vaše myšlenkové vzorce. To si ale můžete uvědomit, měnit svá přesvědčení, situaci zkoumat a rozhodnout se reagovat naprosto jinak, než byste reagovali dříve. A ve finále, svým chováním a jednáním denně přispíváme k tomu, že se kolem nás vytváří nové a nové okolnosti.

 

Takže přestaňte řešit okolnosti a řešte sami sebe, své pocity, svoji reakci, jednejte tak, aby vám bylo dobře. Zaměříte-li se na sebe místo toho, abyste sledovali okolnosti, časem se změní i ty okolnosti.

 

Změňte pocit uvnitř sebe, ciťte se dobře a dělejte pro to vše. Už teď se chovejte, jako byste byla tou osobou, kterou být chcete. Soustřeďte se na svou reakci, na své myšlení, okolnosti nejsou podstatné.

 

Jakmile začnete soustředit pozornost na to, co máte uvnitř sebe, pak se věci začnou hýbat tím správným směrem.

 

A dovolím si ještě takové soukromé ohlédnutí za posledním rokem a půl. Kdybych se zaměřila na okolnosti, pravděpodobně bych dnes nebyla těhotná, nepsala bych tento článek, neměla bych celkově nový blog a sebeláskový e-book a nebyla bych právě teď v Thajsku… 🙂